Uniunea Artiştilor Plastici - filiala Baia Mare

Instituții de artă - 10 Septembrie, 2012
Filiala băimăreană a Uniunii Artiştilor Plastici din România are ca domeniu principal de activitate organizarea expoziţiilor de artă plastică. Scopul filialei este să reprezinte interesele profesionale ale membrilor săi în scopul afirmării rolului important al artistului plastic, alături de celelalte categorii de artişti, la elaborarea politicii culturale locale şi naţionale. Serviciile oferite de această entitate sunt expoziţii de artă, materiale de artă, publicaţii de artă, proiecte artistice de interes public, intervenţii artistice în sistemul urbanistic, monumente şi lucrări de artă monumentală.

Adresa: Baia Mare, str. Victoriei nr.21


Contact: Laura Ghinea, preşedinte


Tel. 0722474151: lauraghinea@hotmail.com


Membrii UAPR – filiala Baia Mare – activi în filială

1. Alexa Tiberiu – critică de artă (1979)
2. Apostol Nicolae – pictură
3. Bănuţa Anca Delia –artă textilă (2003)
4. Baczai Laszlo – pictură (2005)
5. Balazsi Ludovic – pictură (2008)
6. Barkoczi Veronica – sculptură (1974)
7. Bitay Zoltan – grafică, Cluj Napoca (1958)
8. Bochiş Mircea – pictură, Cluj Napoca (1972)
9. Borodi Mihai – sculptură, Bucureşti (1978)
10. Botiş Eniko Agneta – istoria artei (2004)
11. Caiţa Mirel Gheorghe – design, Cluj Napoca (1998)
12. Chira Adrian Vasile – foto/video, Cluj Napoca (2004)
13. Ciobanu Radu – sculptură, Iaşi (1986)
14. Ciplea Mihai – grafică, Cluj Nalpca (2007)
15. Corniştean Vasile – sculptură
16. Crăciun Barbu, design, Cluj Napoca (1995)
17. Csurka Imola – pictură (2010)
18. Crăciun Gheorghe – ceramică, Cluj Napoca (1971)
19. Crăciun Judit – ceramică, Cluj Napoca (1971)
20. Cucu Aurel – sculptură, Bucureşti (1978)
21. Cucu Cristina – tapiserie, Bucureşti (1979)
22. Damian Norbert, design
23. Dan Aurel – pictură, Cluj Napoca (1980)
24. Dărăban Mariş Maria – pictură, Cluj Napoca (1979)
25. Dinu Florian Gheorghe – imagine de film şi TV (1982)
26. Dudas Gyula – pictură
27. Feldman Felix – design, Cluj Napoca (1998)
28. Filcz Leopold – pictură (2008)
29. Florea Gelu – design
30. Ganţa Florentina Mihaela – pictură, Bucureşti (1979)
31. Ganţa Valentin – ceramică, Bucureşti (1978)
32. Ghinea Laura – grafică, Cluj Napoca (2000)
33. Gyori Csaba Attila – sculptură
34. Gyori Kinga – pictură, Cluj Napoca (1998)
35. Hrişcă Traian – pictură, Bucureşti (1957)
36. Hutira Petru – design, Cluj Napoca (1978)
37. Hutira Wanda – grafică, Cluj Napoca (2007)
38. Ionescu Monica Luiza – ceramică, Cluj Napoca
39. Itu Valentin – pictură, Baia Mare (2004)
40. Jurje Vasile – scenografie, Bucureşti (1967)
41. Kadar Karoly – sculptură, Cluj Napoca (1972)
42. Kovacs Botond Bertalan – pictură, Cluj Napoca (1975)
43. Leş Paul – pictură (2008)
44. Lukacs Katalin – arte decorative, textile, Budapesta (1998)
45. Marchiş Ioan – sculptură
46. Moszovits Graier Grety – pictură (2006)
47. Moisima Camelia Ofelia – pictură (2007)
48. Moldovan Traian – sculptură, Cluj Napoca (1965)
49. Moldovan Călin – pictură (2006)
50. Moldovan Lavinia – pictură (2008)
51. Mureşan Marius Cornel – sculptură (2002)
52. Muste Valentin – pictură, Cluj Napoca (1978)
53. Negrean Ioan Anghel – pictură, Cluj Napoca (1978)
54. Olos Mihai – pictură, Cluj Napoca (1963)
55. Pădurean Veronica Monica – textile
56. Pădurean Cristian Vasile – design
57. Paşca Alexandra – foto (2005)
58. Petraş Lută Georgeta – artă decorativă, Bucureşti (1980)
59. Petrehuş Dorel – pictură, Cluj Napoca (1982)
60. Petruţ Cristina Izabela – design, Cluj Napoca (2009)
61. Pipaş Ileana – pictură (2007)
62. Pop Mihail – pictură, Bucureşti (1974)
63. Pop Ioan – sculptură, Bucureşti (1987)
64. Pop Simion – pictură, Cluj Napoca (1987)
65. Pop Ovidiu Alexandru – arte decorative, Cluj Napoca (2009)
66. Prundeanu Gabriela – grafică (1997)
67. Rohian Gabriela Codruţa – textile, Cluj Napoca (1999)
68. Rozsnyai Valentin – pictură, Baia Mare (2009)
69. Sabău Cătălin Roxana – pictură, Cluj Napoca (2004)
70. Sasu Ion – pictură
71. Sasu Valer – grafică
72. Schneller Francisc Ştefan – design
73. Stan Mirela – sculptură
74. Stanciu Marcel – sculptură
75. Strango Daniel – sculptură
76. Strebeli Robert
77. Suciu Nicolae – pictură
78. Suciu Vasile Radu – imagine de film şi TV
79. Suto Peter Rozalia – grafică, Cluj Napoca (1976)
80. Szabo Alexandru – grafică (1996)
81. Szanto Andrei – grafică
82. Radu Vlad – grafică (2007)
83. Tărţan Iza – scenografie (2008)
84. Tărţan Rodica – pictură
85. Topan Dorel Georgel – pictură, Baia Mare (2005)
86. Toros Gabor – sculptură
87. Urdă Dana – pitură
88. Vancea Virginia Delia – pedagogia artei
89. Varhelly Trella Imola – pictură
90. Vârsta Anuţa – graficî
91. Veso Agoston – pictură
92. Varna Rudolf – sculptură, Cluj Napoca (2007)


Descarcă fișiere atașate Statutul UAP
SCRIE UN COMENTARIU
Navigare rapidă
Se incarca...